ISIDORUS
1% podatku na pomoc dla dzieci z Białorusi Drukuj
piątek, 30 grudnia 2011, 19:55
Dodał: (Admin)
Od początku sierpnia 2007 roku jako Zakon Szkół Pobożnych podjęliśmy pracę duszpasterską w parafii katolickiej w Czausach na Białorusi. Jest to wschodnia część Białorusi około 55 km. od granicy z Rosją. Naszym zadaniem jest też dokończenie rozpoczętej wcześniej budowy obiektu kościoła i klasztoru. Kiedy rozpoczynaliśmy w 2007 roku wspólnota wiernych liczyła 15 osób. Dziś jest to 50 osób regularnie uczęszczających na Msze św. niedzielne i mamy jeszcze filie w pobliskich wioskach. Na zajęcia z religii przychodzi 15 dzieci. Mieliśmy już Uroczystość I Komunii Świętej i pierwsza grupa starszej młodzieży w 2011 roku przystąpiła do Bierzmowania. Regularnie raz w roku naszą wspólnotę odwiedza nasz Ordynariusz – abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Od dwóch lat nasze dzieci i młodzież wyjeżdżają na wakacje dzięki Stowarzyszeniu PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy. Tak było też w 2011 roku. Wtedy nasz wyjazd stał pod znakiem zapytania w związku z sytuacją ekonomiczną i społeczną na Białorusi. Przez cały 2011 rok inflacja na Białorusi sięgnęła ponad 100%. Na przyszły rok prognozy są podobne. Dzieci przez cały rok odkładają na wakacje. Zbierają butelki, znajdują krótko terminowe prace do wykonania, a jesienią i wiosną w ramach swojego wolnego czasu zatrudniają się do pracy w kołchozach na 10 – 12 godzin pracy w polu, aby odłożyć na wyjazd. Galopująca inflacja jednak umniejsza ich oszczędności i dlatego szukamy pomocy finansowej u naszych sponsorów. Jednym ze stałych sponsorów jest oczywiście nasza parafia i Stowarzyszenie PARAFIADA.
Plakat akcji 1 procent dla Twojej szkoły
Plakat akcji 1 procent dla Twojej szkoły
Stowarzyszenie PARAFIADA w tym roku wystąpiło z inicjatywą pomocy w zrealizowaniu wyjazdu na wakacje dla dzieci z parafii Czausy. PARAFIADA jako Organizacja Pożyteczności Publicznej ma możliwość przyjmowania 1% z naszych podatków z rozliczenia PIT. Podpisana umowa między PARAFIADĄ a Parafią Katolicką w Czausach gwarantuje, że odpisane pieniądze 1% z rozliczenia PIT na numer PARAFIADY – KRS 0000124134 z obowiązkowym dopiskiem przeznaczenia - CZAUSY zostaną przeznaczone na zorganizowanie wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z parafii Czausy na Białorusi. Jeśli nie macie Państwo jakiejś ważniejszej inicjatywy z możliwością dokonania odpisu z wypracowanych przez Was pieniędzy w formie 1% z podatku PIT. To zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszego dzieła wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Czaus. Każdy grosz podarowany w ten sposób przez Was jest krokiem w kierunku wakacji dla moich podopiecznych z parafii. Za każdy najmniejszy dar składam serdeczne – Bóg zapłać!

o. Grzegorz od św. Mikołaja SchP proboszcz parafii

Wejście do domu parafialnego
Wejście do domu parafialnego
Czausy - Białoruś
Kaplica zimowa
Kaplica zimowa
Chrzest podczas Liturgii Wielkiej Soboty
Chrzest podczas Liturgii Wielkiej Soboty
Czausy
Bierzmowanie w kościele parafialnym
Bierzmowanie w kościele parafialnym

Rozliczając w tym roku podatek dochodowy za rok 2011 możesz wesprzeć Parafię w Czausach na Białorusi wpisując do odpowiedniej rubryki w PIT następujące informacje: KRS 0000124134 cel: CZAUSY